„Nie potrafimy robić wielkich rzeczy. Możemy robić rzeczy małe, za to z wielką miłością”. W naszym przedszkolu powstało pierwsze w Archidiecezji Gnieźnieńskiej Przedszkolne Koło Caritas.

Od dziś 61 małych wolontariuszy pod opieką rodziców i nauczycieli będzie wspierać działalność charytatywną Caritas i praktykować dobroczynność wokół siebie. Uroczystość powołania Przedszkolnego Koła Caritas odbyła się w dzień po Niedzieli Miłosierdzia i tuż przed Dniem Dobra, a więc w czasie w którym Caritas w sposób szczególny pragnie pokazać dobro, które przy zaangażowaniu wolontariuszy staje się udziałem innych.

– Tak często powtarzane przez nas hasło „dobra jest więcej” nabiera dziś szczególnego znaczenia. Dobra jest więcej, bo mamy od dziś ponad 60 nowych wolontariuszy. Wierzę, że za ich pośrednictwem to dobro będzie pomnażane. Są jeszcze mali, ale już nie raz pokazali, że  mają ogromne serca do tego, by pomagać innym – mówi dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. Marcin Andrzejewski. – Tak jak mówiła patronka naszej Caritas, św. Matka Teresa z Kalkuty: „Nie potrafimy robić wielkich rzeczy. Możemy robić rzeczy małe, za to z wielką miłością”. Nawet najmniejszy akt dobroczynności może być iskierką, która roznieci płomień dobra, dając nadzieję i uśmiech tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Ogromnie cieszy mnie fakt, że nasze działanie wsparli rodzice wybierając spośród siebie wolontariuszy – opiekunów, którzy będą wspomagać działalność Koła. To dla nas ważne, bo przy współpracy przedszkola z rodziną można trwale kształtować wrażliwość na potrzeby innych i wychowywać do miłości bliźniego.


W trakcie uroczystości dzieci obejrzały prezentację, która przybliżyła im ideę działalności Caritas, a następnie młodzi wolontariusze przedstawili krótką część artystyczną o tematyce pomagania. W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście: Pani Teresa Gorczyńska – przedstawicielka Parafialnego Zespołu Caritas przy Parafii bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie oraz Pani Małgorzata Walterbach – opiekunka Szkolnego Koła Wolontariatu działającego przy Szkole Podstawowej nr 6 w Gnieźnie wraz z dwiema uczennicami wolontariuszkami. Goście w krótkim wystąpieniu opowiedzieli przedszkolakom o tym, jak można realizować wolontariat w szkole oraz w parafialnym zespole, zachęcając jednocześnie do tego, aby dzieci po opuszczeniu przedszkola kontynuowały dzieło miłosierdzia. Ważnym elementem uroczystości było też złożenie ślubowania przez przedszkolaków, po którym dyrektor ks. Marcin Andrzejewski wręczył na ręce opiekunów PKC akt powołania. Dzieci otrzymały symboliczne odznaki wolontariusza Caritas, a rodzice identyfikatory. Po oficjalnej części przyszedł czas na poczęstunek.

To jednak nie koniec świętowania. Trwa Tydzień Dobra, 80. Tydzień Miłosierdzia, w ramach którego przedszkole przygotowało także kilka innych inicjatyw. Wśród nich kolejne ważne wydarzenie, które odbędzie się już w środę 10.04. o godz. 17:00 nad jeziorem Winiary – sztafeta „Podaj Dobre Serce”. Wszystkich serdecznie zapraszamy na to wydarzenie, niech towarzyszy nam przesłanie, że „dobra jest więcej!”.